SKÚSENOSTI RODIČOV A NÁZORY LEKÁROV

Prečítajte si príbehy rodičov, ktorí majú skúsenosť s TRISOMY testom, a názory odborníkov.

Jana, 31 rokov, Zvolen
Názor rodičov

Chcem sa Vám poďakovať za to, že ste vynašli tento spôsob vyšetrovania zdravia bábätka z krvi maminky. Vďaka Vám som zažila len 3 týždne trápenia, namiesto ďalších niekoľkých mesiacov a ušetrili ste nám absolútne nezmyselné rozhodovanie sa o tom, či zvládneme vychovávať postihnuté dieťatko.
Váš test ukázal, že naše bábo je zdravé a triple test sa mýlil. Ešte raz ďakujem za to, že existuje tento spôsob a držím palce, aby bol čím skôr dostupný každej maminke bez ohľadu na jej sociálne a finančné postavenie.

RNDr. Tomáš Szemes, PhD. , molekulárny genetik, autor TRISOMY testu
Doktor

TRISOMY test je ukážkovým príkladom toho, keď sa dobrá idea potvrdí výskumom, ten sa uvedie do praxe a osoh z toho má čo najväčší počet ľudí. Roky strávené na výskume neinvazívneho prenatálneho skríningu sa môžu konečne pretaviť do praxe v podobe nižšieho počtu nutných amniocentéz a väčšieho počtu pokojne prežitých tehotenstiev. Je to zároveň veľká motivácia do ďalšej výskumnej práce.

Zuzana, 38 rokov, Bratislava
Názor rodičov

Vždy som chcela byť matkou, ale otehotnieť sa mi podarilo až ako 37-ročnej vďaka umelému oplodneniu. Keďže to malo byť moje prvé a pravdepodobne aj jediné dieťa, veľmi som si dala záležať na tom, aby bolo všetko v poriadku. Podstúpiť amniocentézu som považovala za riskantné a keď som zistila, že je tu možnosť TRISOMY testu, neváhala som ani chvíľu. Je to jednoduché, bezbolestné a ten pocit istoty je na nezaplatenie.

RNDr. Dagmar Landlová , cytogenetička laboratórií Medirex
Doktor

Keď sa kvalitný výskum spojí s inovatívnym partnerom na druhej strane, ktorý výskum dokáže pretaviť do praxe, môžeme hovoriť o úspešnom projekte. Takým TRISOMY test určite je. Stojí za ním dlhoročná práca jeho autorov a kvalita najmodernejšieho komplexu laboratórií nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Naším testom na vylúčenie častých trizómií plodu pomáhame tehotným ženám, aby sa dozvedeli viac o svojom tehotenstve a toto čarovné obdobie očakávania mohli prežiť v čo najväčšom pokoji.

Janka, 30 rokov, Banská Bystrica
Názor rodičov

Mala som úplne štandardný priebeh prvého trimestra tehotenstva a s manželom sme sa na bábätko veľmi tešili. Prvý problém však nastal hneď pri triple testoch. Pravdepodobnosť, že sa mi narodí dieťa s Downovým syndrómom, bola 1 ku 30. Bol to pre nás šok a nevedela som, čo robiť. Lekárka mi odporučila amniocentézu, ale tú som sa bála podstúpiť. Neskôr sa našťastie všetko vďaka ultrazvuku vyjasnilo a Miško je zdravé bábätko. Keby som však mala v tom čase možnosť overiť si výsledky jednoduchým krvným testom, neváham ani chvíľu. Ušetrila by som si týždne čakania a strachu.

RNDr. Gabriel Minárik, PhD. , molekulárny genetik, autor TRISOMY testu
Doktor

Je pre nás veľmi dôležité vidieť, že aj na Slovensku dokážeme aplikovať vysoko aktuálne výsledky vedy a výskumu. Teší nás to o to viac, že sme sa sami stretli s mnohými prípadmi žien, ktorým prenatálny genetický test pomohol zvládnuť tehotenstvo bez zbytočného stresu.

Slávka, 34 rokov, Žarnovica
Názor rodičov

Mala som 34 a bolo to moje druhé tehotenstvo. Pri tom prvom, keď som mala len 26, šlo všetko ako po masle. Avšak u žien nad 35 rokov je vraj vyššie riziko Downovho syndrómu a je potrebné urobiť ďalšie vyšetrenia (ak si chce byť žena istá). Mala som pochybnosti… Zvažovala som teda všetky dostupné možnosti. Chcela som sa vyhnúť amniocentéze, ktorá, aj keď vie presne určiť genetické poškodenia plodu, predsa len nesie riziko samovoľného potratu. Napokon som si zvolila neinvazívne prenatálne testovanie jednoduchým odberom krvi a neľutujem. Keby bola takáto možnosť aj pred desiatimi rokmi, určite si to dám takisto urobiť. Pre istotu.

MUDr. Peter Križan, CSc. , klinický genetik
Doktor

TRISOMY test posúva veľkým skokom možnosti genetickej konzultácie. TRISOMY test je východiskom pre tehotné, ktoré majú vysoké riziko trizómií, ale nevedia prekonať strach z rizika invazívneho odberu vzorky. Môžeme ho však efektívne ponúknuť aj všetkým tehotným, ktoré nemajú riziko, ale vyšetrenia sa napriek tomu „pre istotu“ dožadujú. Skvelá alternatíva!

Martina, 29 rokov, a Juraj, 34 rokov, Námestovo
Názor rodičov

Niektoré parametre v základnom biochemickom vyšetrení mi vzhľadom na môj vek vyšli mierne zvýšené, čo vo mne vyvolalo pocit neistoty a strachu. Preto sme sa s manželom rozhodli pre TRISOMY test. Stačil len jednoduchý odber krvi a výsledky sme mali k dispozícii za pár dní. Ten pocit úľavy, keď nám lekár potvrdil, že nám žiadne riziko nehrozí, je neopísateľný. A ako bonus sme sa dozvedeli, že čakáme dievčatko. Odvtedy ju oslovujeme krstným menom, čo nás neuveriteľne všetkých troch zbližuje.