SKÚSENOSTI RODIČOV A NÁZORY LEKÁROV

Prečítajte si príbehy rodičov, ktorí majú skúsenosť s TRISOMY testom, a názory odborníkov.

Jana, 31 rokov, Zvolen
Názor rodičov

Chcem sa Vám poďakovať za to, že ste vynašli tento spôsob vyšetrovania zdravia bábätka z krvi maminky. Vďaka Vám som zažila len 3 týždne trápenia, namiesto ďalších niekoľkých mesiacov a ušetrili ste nám absolútne nezmyselné rozhodovanie sa o tom, či zvládneme vychovávať postihnuté dieťatko.
Váš test ukázal, že naše bábo je zdravé a triple test sa mýlil. Ešte raz ďakujem za to, že existuje tento spôsob a držím palce, aby bol čím skôr dostupný každej maminke bez ohľadu na jej sociálne a finančné postavenie.

RNDr. Tomáš Szemes, PhD. , molekulárny genetik, autor TRISOMY testu
Doktor

TRISOMY test je ukážkovým príkladom toho, keď sa dobrá idea potvrdí výskumom, ten sa uvedie do praxe a osoh z toho má čo najväčší počet ľudí. Roky strávené na výskume neinvazívneho prenatálneho skríningu sa môžu konečne pretaviť do praxe v podobe nižšieho počtu nutných amniocentéz a väčšieho počtu pokojne prežitých tehotenstiev. Je to zároveň veľká motivácia do ďalšej výskumnej práce.

Zuzana, 38 rokov, Bratislava
Názor rodičov

Vždy som chcela byť matkou, ale otehotnieť sa mi podarilo až ako 37-ročnej vďaka umelému oplodneniu. Keďže to malo byť moje prvé a pravdepodobne aj jediné dieťa, veľmi som si dala záležať na tom, aby bolo všetko v poriadku. Podstúpiť amniocentézu som považovala za riskantné a keď som zistila, že je tu možnosť TRISOMY testu, neváhala som ani chvíľu. Je to jednoduché, bezbolestné a ten pocit istoty je na nezaplatenie.

RNDr. Dagmar Landlová , cytogenetička laboratórií Medirex
Doktor

Keď sa kvalitný výskum spojí s inovatívnym partnerom na druhej strane, ktorý výskum dokáže pretaviť do praxe, môžeme hovoriť o úspešnom projekte. Takým TRISOMY test určite je. Stojí za ním dlhoročná práca jeho autorov a kvalita najmodernejšieho komplexu laboratórií nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Naším testom na vylúčenie častých trizómií plodu pomáhame tehotným ženám, aby sa dozvedeli viac o svojom tehotenstve a toto čarovné obdobie očakávania mohli prežiť v čo najväčšom pokoji.

Janka, 30 rokov, Banská Bystrica
Názor rodičov

Mala som úplne štandardný priebeh prvého trimestra tehotenstva a s manželom sme sa na bábätko veľmi tešili. Prvý problém však nastal hneď pri triple testoch. Pravdepodobnosť, že sa mi narodí dieťa s Downovým syndrómom, bola 1 ku 30. Bol to pre nás šok a nevedela som, čo robiť. Lekárka mi odporučila amniocentézu, ale tú som sa bála podstúpiť. Neskôr sa našťastie všetko vďaka ultrazvuku vyjasnilo a Miško je zdravé bábätko. Keby som však mala v tom čase možnosť overiť si výsledky jednoduchým krvným testom, neváham ani chvíľu. Ušetrila by som si týždne čakania a strachu.

RNDr. Gabriel Minárik, PhD. , molekulárny genetik, autor TRISOMY testu
Doktor

Je pre nás veľmi dôležité vidieť, že aj na Slovensku dokážeme aplikovať vysoko aktuálne výsledky vedy a výskumu. Teší nás to o to viac, že sme sa sami stretli s mnohými prípadmi žien, ktorým prenatálny genetický test pomohol zvládnuť tehotenstvo bez zbytočného stresu.

Slávka, 34 rokov, Žarnovica
Názor rodičov

Mala som 34 a bolo to moje druhé tehotenstvo. Pri tom prvom, keď som mala len 26, šlo všetko ako po masle. Avšak u žien nad 35 rokov je vraj vyššie riziko Downovho syndrómu a je potrebné urobiť ďalšie vyšetrenia (ak si chce byť žena istá). Mala som pochybnosti… Zvažovala som teda všetky dostupné možnosti. Chcela som sa vyhnúť amniocentéze, ktorá, aj keď vie presne určiť genetické poškodenia plodu, predsa len nesie riziko samovoľného potratu. Napokon som si zvolila neinvazívne prenatálne testovanie jednoduchým odberom krvi a neľutujem. Keby bola takáto možnosť aj pred desiatimi rokmi, určite si to dám takisto urobiť. Pre istotu.

MUDr. Peter Križan, CSc. , klinický genetik
Doktor

TRISOMY test posúva veľkým skokom možnosti genetickej konzultácie. TRISOMY test je východiskom pre tehotné, ktoré majú vysoké riziko trizómií, ale nevedia prekonať strach z rizika invazívneho odberu vzorky. Môžeme ho však efektívne ponúknuť aj všetkým tehotným, ktoré nemajú riziko, ale vyšetrenia sa napriek tomu „pre istotu“ dožadujú. Skvelá alternatíva!

Martina, 29 rokov, a Juraj, 34 rokov, Námestovo
Názor rodičov

Niektoré parametre v základnom biochemickom vyšetrení mi vzhľadom na môj vek vyšli mierne zvýšené, čo vo mne vyvolalo pocit neistoty a strachu. Preto sme sa s manželom rozhodli pre TRISOMY test. Stačil len jednoduchý odber krvi a výsledky sme mali k dispozícii za pár dní. Ten pocit úľavy, keď nám lekár potvrdil, že nám žiadne riziko nehrozí, je neopísateľný. A ako bonus sme sa dozvedeli, že čakáme dievčatko. Odvtedy ju oslovujeme krstným menom, čo nás neuveriteľne všetkých troch zbližuje.

Jana, 37 rokov, Skalica
Názor rodičov

Tento test odporúčam každej mamičke. Vďaka výsledku som mala pohodové a spokojné tehotenstvo. Ešte ako bonus sme s určitosťou vedeli, že čakáme chlapčeka. Určite odporúčam.

Alena, 41 rokov, Malinovo
Názor rodičov

Absolvovať Trisomy test bolo skvelým rozhodnutím. Vzhľadom na môj vek boli výsledky krvi rizikové, i keď skutočnosť mohla byť úplne iná. Chcela som mať istotu, že naše prvé bábo bude v poriadku . Trisomy výsledky som mala do 4 pracovných dní aj s určením pohlavia dieťatka. Dnes sa už tešíme zo zdravého dievčatka, Amálky.

Bibiána, 39 rokov, Humenné
Názor rodičov

Som veľmi rada, že sa také niečo ako trisomy test začalo vykonávať už aj na Slovensku. Je to cenovo prístupnejšie a aj časovo rýchlejšie, čím ženám skráti náročné obdobie čakania.

Ingrid, 34 rokov, Bratislava
Názor rodičov

Trisomy test odporúčam, výsledky screeningu som nemala úplne zlé, ale bol mi „pre istotu“ odporučený odber plodovej vody, ktorý som nechcela absolvovať. Bola som veľmi vďačná za túto druhú možnosť a nakoniec veľmi spokojná, že som sa na základe týchto výsledkov mohla rozhodnúť, čo ďalej a navyše ako bonus sme sa tiež dozvedeli pohlavie bábätka 🙂

Jana, 31 rokov, Bratislava
Názor rodičov

Trisomy test by som odporučila každej tehuľke, ktorá má obavy, či je s jej dieťatkom všetko v poriadku. Či už kvôli veku, alebo pre iné dôvody. Test je neinvazívny, rýchly a výsledky som mala už za dva dni! Príjemným bonusom, ktorý som sa rozhodla využiť, bolo zistenie pohlavia, ktoré len potvrdilo moju intuíciu 🙂 Toto bolo moje druhé tehotenstvo, pri prvom som o tejto možnosti nevedela (neviem ani, či existovala) a keby som bola ešte niekedy opäť tehotná, šla by som do toho znovu.

Janka, 40 rokov, Liptovský Mikuláš
Názor rodičov

TRISOMY test je odobratie krvi, bez akejkoľvek traumy a záťaže pre budúcu mamičku. Jeho vyhodnotenie je rýchle a aj spoľahlivé. Nemusela som sa celé tehotenstvo trápiť, či bude moje dieťatko v poriadku.

Júlia, 37 rokov, Bratislava
Názor rodičov

Kvôli veku som mala zlé výsledky AFP, preto ma posielali na amnio. Nechcela som riskovať, tak som si našla info o trisomy teste a dala som si ho u svojej doktorky urobiť. Vyšiel negatívne. Bola som oveľa pokojnejšia. Dnes mám krásne zdravé dieťa.

Kristína, 32 rokov, Trnava
Názor rodičov

Test som absolvovala v 12. týždni, bez akéhokoľvek podozrenia, z dôvodu istoty a vlastného potvrdenia si, že je všetko v poriadku. Keď mi v 16. týždni vyšli zlé výsledky na Downov syndróm z triple testu, vôbec ma táto skutočnosť nerozhodila a naďalej som bola absolútne pokojná, keďže trisomy test v 12. týždni, nič také nepotvrdil. Ten pocit, že sa nemusím stresovať, bol na nezaplatenie! Pri ďalšom dieťati budem trisomy test určite opäť využívať a Medirexu vyslovujem veľké ĎAKUJEM!!!!

Lenka, 38 rokov, Žilina
Názor rodičov

Bola som rada, že takéto vyšetrenie sa dá absolvovať, lebo mám 38 rokov a štatistiky, z ktorých sa vychádza pri pravdepodobnosti choroby plodu, sú hrozivé. Ako bonus sme mali aj informáciu o pohlaví, to ma tiež veľmi potešilo. Som rada, že takéto vyšetrenie robíte a že som nemusela nikam cestovať, ani podstupovať všelijaké vyšetrenia, ale len odber krvi.

Michaela, 36 rokov, Žilina
Názor rodičov

Bola som maximálne spokojná. Výsledky testov do 5 pracovných dní a človek vie, na čom je. Ako bonus zistí pohlavie bábätka. Určite odporúčam.

Miroslava, 37 rokov, Trenčín
Názor rodičov

Odporúčam. Nebolestivé a spoľahlivé! Rýchly výsledok, pokojné tehotenstvo!

Monika, 39 rokov, Lučenec
Názor rodičov

Myslím, že v dnešnej dobe je to výborné riešenie,ako sa aspoň trochu ukľudniť pri zlých biochemických výsledkoch. Je to rýchle, bezpečné pre bábätko, výsledky sú takmer 100 %. Aj cena je pomerne prijateľná. Určite by som doporučila aj ostatným budúcim mamičkám. A poisťovne by to mohli aspoň sčasti preplácať pri určitých podmienkach.

Renáta, 40 rokov, Gbely
Názor rodičov

Bolo to správne rozhodnutie, že som absolvovala tento test, bola som bez stresu a v kľude aj bez amniocentézy.

Silvia, 32 rokov, Bratislava
Názor rodičov

Rýchle, bezbolestné a spoľahlivé vyšetrenie. Určite pre pokoj v duši by som si ho dala spraviť znovu.

Stanka, 31 rokov, Zvolen
Názor rodičov

Trisomy test sme sa rozhodli podstúpiť kvôli umelému oplodneniu, chceli sme mať väčšiu istotu. Vyšetrenie bolo rýchle, všetko prebehlo v poriadku. Zatiaľ sme spokojní.

Valéria, 30 rokov, Bratislava
Názor rodičov

Trisomy test určite odporúčam, bola som nadmieru spokojná. Je to neinvazívne, babätko test v ničom neohrozuje. Promptné jednanie, rýchle výsledky. Ďakujem.

Veronička, 27 rokov, Nové Zámky
Názor rodičov

Tento test je síce finančne nákladnejší, ale vďaka nemu som sa zbytočne nestresovala a pomerne skoro som zistila, že čakáme dievčatko a s partnerom sme sa ďalej hádali už len o dámske meno 🙂

Zdenka, 40 rokov, Banská Bystrica
Názor rodičov

Myslím si, že to bolo dobré rozhodnutie.Veľmi som sa bála odberu plodovej vody, ktoré mi odporúčali. Až moja gynekologička mi poradila tento test,výsledky boli rýchlo hotové a už sme sa tešili na našu hviezdičku…

Zuzana, 30 rokov, Nové Mesto nad Váhom
Názor rodičov

Rozhodnutie absolvovať tento test bolo jednoznačné, keďže sme všetky výsledky mali zlé a boli sme z toho zdrvení. Predsa, prvé dieťatko… O to väčšia úľava nastala po výsledkoch aj s malým bonusom, že to bude dievčatko. Určite odporúčam, neprajem nikomu zažiť ten skľučujúci pocit strachu a neistoty, keď vám z každej strany dávajú len tabuľkové hodnoty a diagnózy (zlé), ktoré v skutočnosti vôbec nie sú pravdivé…. A máme krásnu zdravú princeznú!