Príbeh Moniky z Veľkého Medera

„Moje obavy o dieťatko, ktoré som nosila pod srdcom, vystriedal pocit istoty a bezpečia“

V tehotenstve sa žena bojí viac nielen o svoj zdravotný stav, ale aj o zdravie bábätka. Výnimkou nebola ani pani Monika, ktorej prvé výsledky genetických testov nedopadli najlepšie. Spočiatku ju ovládla panika, ale napokon našla riešenie, ako prežiť najkrajšie obdobie v živote ženy bez stresu.

Moje druhé tehotenstvo bude navždy prepojené s Vianocami. S najkrajším obdobím v roku, v ktorom sa nevyhnete istej dávke stresu. Opadne, až keď si spokojne sadnete pod stromček a užívate si chvíle strávené s rodinou. Presne k Vianociam by som mohla prirovnať aj moje tehotenstvo. Spočiatku stresujúce, no napokon s rozprávkovým koncom.

Mala som 34 rokov, keď som čakala svoje druhé dieťa. Zodpovedne som od začiatku tehotenstva absolvovala všetky potrebné vyšetrenia, skutočne som si na tom dala záležať. Prvýkrát mi zobrali krv na genetické vyšetrenie v 12. týždni tehotenstva, samozrejme, netrpezlivo som čakala na výsledky. Tie však dopadli tak, ako keď sa vaše dieťa sklamane díva na vianočný darček. Výsledky neboli priaznivé, preukázali zvýšené riziko Downovho syndrómu u nášho dieťatka. Neviete si predstaviť, čo všetko mi preletelo hlavou. S manželom nás ovládla panika, strašne sme sa báli. Bola som v 16. týždni tehotenstva, presne týždeň do Vianoc, keď mi doktor začal vysvetľovať možnosti.

Vtedy som prvýkrát počula o TRISOMY teste, vďaka ktorému je možné vylúčiť Downov syndróm a ďalšie trizómie plodu len z krvi matky. Bolo mi jasné, že týmto spôsobom vyšetrenia nehrozí môjmu  bábätku v brušku žiadne riziko. Hoci som bola informovaná o rôznych možnostiach, neváhala som a vybrala som si TRISOMY test, aj keď to nebolo najlacnejšie riešenie. Vianoce som už chcela prežiť v pohode a skutočne som ich prežila bez stresu, pretože výsledky som sa dozvedela na 4. deň.

Výsledky konečne dopadli podľa mojich očakávaní. Dozvedeli sme sa, že čakáme zdravého synčeka, aj vďaka spomínanému testu. Veľmi sa nám uľavilo a ešte viac sme sa tešili, že to bude chlapček. Mám už totiž jednu väčšiu dcérku, takže medzi deťmi je 10,5-ročný rozdiel.

Celé tehotenstvo sa už nieslo v pokojnom duchu, bez akýchkoľvek problémov. Podobne ako keď už sedíte pod stromčekom a rozbaľujete darčeky. Nič vás netrápi, len si užívate prítomnosť okamihov. Náš drobec sa narodil v 38. týždni tehotenstva. Sebastian meral 51 cm a vážil 3 950 g, bol silný beťár už vtedy. Teraz má náš drobec 2 roky, je naším slniečkom, je zdravý, našťastie vôbec nie je chorľavý. Ak by som znovu otehotnela, istotne by som ešte raz zvolila TRISOMY test. Je to rýchle a bezbolestné riešenie pre každú mamičku.

Menu